דף הבית » co.il

עטרה מי?

[ 15 באפריל 2008 | 1,841 views | no comments ]

באופן עקרוני, וגם מעשי, אני לא בן אדם של כנסים – לא מצליח להתחבר אליהם, לא מרגיש שייך. אף פעם. המינגלינג האקסטטי, בעיקר כשהוא מבוסס על מדבקות, טייטלים, פצ'ים, וכיו"ב – פשוט מקשה עליי, מביך. אבל אם צריך, הולכים. כשלכנס יש ערך מוסף, אני משחק את המשחק כמו כולם. לא מרגיש בנוח, אבל עושה את ה"אינטרודקשיינס". ועדיין, לא מאמין בכלי הזה.

אחד הדברים שתמיד משעשעים אותי בכנסי אינטרנט, הוא הפער העצום בין הידע של הדוברים בפאנלים, לידע של היושבים בכיסאות. כנסים, לפחות בארץ, נוהגים לארח כל מיני מנכ"לים עתיקים שמדברים בניימדרופינג על דברים שהם – איך נאמר זאת בעדינות – לא ממש מבינים בהם. כל זה בזמן שבלוגרים, יזמים, אנשים מהתעשייה, יושבים בקהל מובכים ומסתכלים אחד על השני במבט מיואש. כנס טוב מביא אנשים שעושים. כנס ממומן היטב מביא ספונסרים או אגרטלים עתיקים למלא את החלל שבין ההפסקות.

הכנס של דה מרקר, לפחות על פי ההתרשמות שלי מהשנה שעברה, הוא מהסוג של העציצים והאגרטלים (הכללה, אני יודע, אבל שלם איתה). הדברים האמיתיים מתרחשים במסדרונות. הדברים השוליים מתרחשים בליבה. לכן, אי שם מניו יורק הרחוקה (עברתי. פוסט בהמשך), מצאתי את עצמי יושב מול המחשב, 1:05 בלילה, ומתענג על הכותרת הראשית של ה-The Marker IT.

atare.JPG

אלא שהציטוט בכותרת לא מדוייק. עטרה, אושיית רשת בהתהוות, אמרה בכתבה את המשפט הבא: "הפייסבוק הוא היסטוריה". תגידו שאין הבדל? נראה לי שדווקא יש. כי מעבר להכרזה הדרמטית (בדה מרקר טענו שהיא לא אמרה, אלא "הכריזה"), יש משהו עילג בהוספה הזאת של ה' הידיעה. טוב, אולי לא עילג, אבל – איך נאמר זאת בעדינות – לא ממש מחובר למחוזותינו. הפייסבוק הזה, איכס.

עכשיו, אני לא יודע למה חשבו אנשי דה מרקר שסמנכ"לית השיווק של בזק בינלאומי היא האדם הנכון לדבר בכנס האינטרנט של ישראל על הפייסבוק הזה (מצד שני, הם גם הזמינו את סמנכ"לית השיווק של המסלול האקדמי במכללה למנהל. מצד שלישי, כל בלוגר שני אצלם הוא "גורו", ואחר כך הם צועקים שיש בועה, אחרי שעמלו כל כך קשה כדי ליצור אותה). אבל אם הם כבר חשבו שעטרה צריכה לבוא ולדבר מול יזמים ואנשי תעשייה, ואם עטרה מפדחת – אני לא ממש מבין את הצורך לרוץ עם זה לעיתון. אם כבר הכשלתם מישהי, אל תחגגו על זה. כי הדאחקה היא – איך נאמר זאת בעדינות – בעיקר על חשבונכם.

כשהייתי עיתונאי תמיד התקוממתי על ההרגל המגונה הזה, שגורם לכתבים לשאול שחקן כדורגל או דוגמגישה חולפת מה הדעות הפוליטיות שלהם ואחר כך לרוץ ולעשות מהתשובות כותרת. כל אחד שיתעסק בתחום התמחותו. אני לא אומר שסמנכ"לית השיווק של הבזק הבינלאומי הזה טועה, אני רק אומר שהיא בר סמכא קטנה מאוד בתחום האינטרנט. דעתה פשוט לא מעניינת. כמו שאף אחד לא שואל את רוברט סקובל על מצב הטלפוניה בארץ, ראוי שאף אחד לא ישאל את סמנכ"לית השיווק של הבזק הזה על מצבו של הפייסבוק הזה. האינטרנט הישראלי, בכל אופן, יוצא מהסיפור הזה היסטורי לא פחות ממושאי הדיון שלו.

ועוד ניואנס קטן לסיום.
יש לי תחושה שרוברט סקובל, לו היה נשאל על מצב הטלפוניה בארץ, היה משיב שהוא לא באמת מבין בתחום. אבל אנחנו, הישראלים, הרי מבינים בהכל, כולל בפייסבוק והיו טיוב האלה. הכל אנחנו יודעים. או כמו שהיטיב לסכם גדי שמשון בבלוג שלו היום:

עכשיו מתנהל פאנל בועידת דה-מארקר שכותרתו: “היפהפיה הנרדמת – האינטרנט הישראלי ב-"2007. חברים, יש לכם טעות: האינטרנט הישראלי הוא לא היפהפיה הנרדמת, אלא הכוניפה המעולפת. אתמול היה יום יחסית מעניין בו היו יזמי אינטרנט ודיונים באולמות ובמסדרונות על הרשת. היום היה יום בו דיברו על האינטרנט הישראלי, והסתובבו המון אנשים שאולי מתפרנסים מזה, אבל לא כל כך מבינים בזה.

Comments

Powered by Facebook Comments

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

אין תגובות »

 • חנן כהן כותב :

  אני גורו!

 • א"ז כותב :

  אתה כל כך צודק בדבריך! אני גם לא איש של כנסים, אני מעדיף לשבת במשרד ולהמשיך לעבוד. אני חושב שזה פשוט מביש כל האמירות שנאמרו בכנס הזה.

  בנוגע לכתבים, אני חושב שגם כתבים נוהגים לכתוב לא פעם על דברים שאין להם בהם מושג, בלי לציין שמות, אני פשוט לוקח את התקשורת בערבון מוגבל, מאוד מוגבל.

 • רן כותב :

  חנן, מה זה "גורו" היום במחוזותינו? אני מחכה ליום שבו תהיה "אייקון" או אפילו, אם יתמזל מזלך, "אושיה".
  גורו זה קומודיטי.

 • דורה כותב :

  יפה אמרת.

 • גדי שמשון כותב :

  והנה טקסט שהסבו הרגע שוב את תשומת לבי אליו, וראוי להלחין:
  "סלעית גרניט, סמנכ"לית השיווק של המסלול האקדמי המכללה למינהל, סיפרה כי גם המכללה למינהל עתידה להשיק רשת חברתית מתקדמת, אך היא לא מעוניינת להיות "היסטוריה" כמו פייסבוק. לכן, סיפרה, המכללה למינהל פונה לעולם התוכן. גרניט סיפרה כי הרשת תכלול כמה עולמות תוכן, שבהם יוכלו הגולשים לקבל מידע, וכן תהיה להם אפשרות ליצירת קשר עם גולשים אחרים."

 • דביר וולק כותב :

  הציטוטים בכתבה הזו הם כמה מהיותר מצחיקים שנתקלתי בהם לאחרונה. עשה לי מצב רוח מצויין על הבוקר.

 • מרגוליס כותב :

  "סלעית גרניט"?
  You've got to be joking!

 • איציק א כותב :

  וללא ספק סמנכ"ליות השיווק של מכללה וספקית אינטרנט הם אלה שמבינות וקובעות את עתיד הרשת. נכון?
  כנס האינטרנט או כנס איגוד השיווק?

 • רן כותב :

  גדי, עשית לי את הבוקר. גם עולמות תוכן שונים וגם דרך לתקשר אחד עם השני? לא פחות ממהפיכה.
  ומעבר לציניות, אני פשוט חושב שמי ששם אותן במעמד הזה הכשיל אותן. נראה לי שמטרת הכנס היא בעיקר להעצים את המרקר. כל השאר פחות חשוב.

  או כמו שאמר איציק, כנס איגוד השיווק. רק של דה מרקר.

 • יוח כותב :

  אפשר לנחש שבזק בינלאומי נתנו חסות לכנס, וכנראה זו הסיבה היחידה שהגברת ההיסטורית ישבה בפאנל?

 • רן כותב :

  יוח, בדקתי. נתנו.
  http://comvention.themarker.com/

 • יגאל חמיש כותב :

  מעולה, תודה.
  פסקה שניה, מלים בסלע. צדעיי האפירו מכמה כאלה בעבר….
  שיהיה חג שמח.

 • Candy כותב :

  לא הפסדת כלום,היה משמים.
  כמו הפייסבוק,כמו הרשת- הסטוריה. :idea:

 • יוח כותב :

  זו היתה כמובן שאלה רטורית. דה-מרקר וגלובס הביאו לדרגת אומנות את היכולת לשדרג לכותרות (ובדרך כלל ראשיות, ובדרך כלל עשרות ביום) ציטוטים חסרי משמעות של דוברים מטעם נותני חסות בכנסים שלהם.

הגיב/י. זה חוקי !

באפשרותך להגיב או לשלוח טראקבק מאתרך. באפשרותך גם להירשם ולקבל עדכונים באמצעות RSS.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

הבלוג תומך בצלמיות. באפשרותך להירשם באתר Gravatar.