דף הבית » סטארט אפ

יועצי שתיים אפס

[ 21 באפריל 2008 | 2,101 views | no comments ]

internetconsultantleague.jpg

שאלתי את עצמי למה פוסט האורח האחרון ב-co.ils הצליח לעורר בי אנטגוניזם. האם זה בגלל שאני נגד כל סוג של עשרת דיברות, האם זה בגלל שלא הסכמתי עם רוב העצות הפשטניות שבו, האם זה בגלל שאני לא אוהב שאומרים לי "ככה צריך לעשות את זה"? ניסיתי, אבל לא מצאתי תשובה מדוייקת. אני רק יודע שהמאמר הרגיז אותי, שמשהו בתרבות ה"בוא ואני אסביר לך איך זה צריך להיות", מעורר בי תגובה שלילית. והמאמר, שמסביר ליזמי אינטרנט פוטנציאלים מהי חווית הווב ה-2.0 הנוחה לשימוש, נכתב בדיוק בנימה שאני לא אוהב – פסקני, שיווקי, כללי מאוד, עמוס בניימדרופינג – אבל בעיקר לא מחדש הרבה (אם כי כתוב בנימה של מחדש עולמות).

אני מניח שכיזם שעבר לא מעט בשנה האחרונה, האנטגוניזם שלי קצת מופרז. הוא נובע, כנראה, בעיקר מהכוויות שצברתי אני מול המושג המופשט והקצת אינפלציוני הזה שנקרא "יועץ" (או consultant, למי שמדבר ווב שתיים אפסית). בשנתיים האחרונות, מאז שהחלטנו ש-5min הוא הבייבי שלנו, התוודעתי לשוק עצום, לא מבוקר, שרלטני אפילו, שכולל כמות בלתי נתפסת כמעט של נותני עיצות בתשלום – יועצי UI, יועצי IT, יועצי SEO, יועצי SEM, מומחי ווב שתיים ורבע, יועצי ארכיטקטורה, יועצי PR, יועצי קשרים עם בלוגרים, יועצי שיווק וויראלי, יועצי תוכן, יועצי חווית משתמש, יועצי קהילות, יועצי רשתות חברתיות, ועוד לא מעט יועצים עם טייטלים שבטח שכחתי.

זה המצב בשנה האחרונה. כל אחד בתעשייה – יועץ. כל עץ, אוטוריטה. כמות המיילים שאני מקבל על בסיס יומי מאנשים שמבטיחים לי את השמיים, עולה מדי יום. כולם בטוחים שהם יודעים איפה הטעויות, מה לא עובד, ומה הדרך לתקן. אלא שאף אחד לא מוכן לשים את הרגליים בבוץ. כולם מבקשים לתמוך, ללוות, לשפר, לתרום מנסיונם, להיפגש פעם בשבועיים לסיעור מוחות – הכל בתשלום, כמובן.

השתמשתי בלא מעט יועצים בתחילת הדרך. את רובם לא הייתי שוכר שוב. האם זה בגלל שאני לא אוהב שאומרים לי "ככה צריך לעשות את זה"? ממש לא! רובם פשוט הבטיחו הרים, אבל לא סיפקו את הסחורה.

היה לי מרצה בחוג לפילוסופיה שתמיד אמר – "תהיו לא מובנים כשאתם כותבים מבחן. אם אתם מובנים, תמיד אפשר לצלוב אתכם. אם אתם לא מובנים, אבל משתמשים בדיאלקט עם סיבוכיות סבירה, אתם משדרים סמכות". נזכרתי בציטוט הזה עם קריאת הפיסקא הראשונה בפוסט של עדי מזור קריו ב-coils:

אנשים רבים שאני פוגשת חושבים כי עיצוב חווית משתמש היא עניין של תפיסה וטעם. אני טוענת שטעות בידם! מניסיוני הרחב בעיצוב ממשק משתמש, לחשוב שמה שהופך אפליקציית ווב 2.0 לנוחה לשימוש זה שהיא כייפית זה כמו להאמין שמה שהופך ספה לנוחה זה צבע הריפוד. כמו כל אפליקציה אחרת, ווב 2.0 צריך להתמקד בהבנה של המשתמש, מטרותיו וצרכיו. כלל חשוב זה שאוב מתוך מתודולוגיית User Centered Design. תכנון אפליקציית ווב 2.0 חייב לכלול ניתוח מערכת שיוביל לקונספט עיצובי.

אני לא מכיר את מתודולוגיית ה-User Centered Design. אני גם לא ממש מבין את ההבדל בין תכנון אפליקציה רגילה לתכנון אפליקציית ווב 2.0 (אם יש דבר כזה 2.0). גם לא פגשתי הרבה יזמים שהתקשו להפריד בין נוח לשימוש לבין כיפי, זה נראה לי בגבולות הקומון סנס. דעתי היא, וכאן אתם מוזמנים להיכנס בי, שחווית משתמש היא לא תורה מסיני או מצפון קליפורניה – הדרך לשם כוללת חזון, התמדה עיקשת ומעצב מצויין. לכל משתמש כרוני באינטרנט כבר יש אינטואיציה נהדרת לגבי מה נוח לשימוש ומה לא. אין לכם? קחו מישהו שמבין כשותף, לא כיועץ! ידע שאתם צריכים, תכניסו אל תוך החברה, אל תוציאו אותו החוצה. מומחים יש מפה ועד להודעה חדשה. קחו מומחים שיודעים לקחת אחריות על הידע שלהם, שמוכנים לעבוד איתכם, לקרוע איתכם את התחת, וגם להיכשל איתכם.

וכאן אנחנו מגיעים לנקודה העיקרית של הפוסט הזה, לפחות מנסיוני הבאמת צנוע. אם אתם יזמים ואין לכם ידע בעיצוב, חווית שימוש, SEO, אריטקטורה, תכנות, או כל דבר אחר – אל תסתמכו על יועצים, מומחים, אוטוריטות על הנייר שאותו הם כותבים. בכל מקום שסימנתם כחולשה, תביאו מישהו בשכר או באחוזים שיעבוד בשבילכם וישלים את החסרונות שלכם. תנו אופציות, אם צריך, אבל תכניסו את הידע הנדרש אליכם למיזם. אדם שעובד איתכם נדרש לקחת אחריות. האינפלציה בשוק היועצים, כמות ההבטחות והניימדרופינג שירעיפו עליכם, מחייבת אתכם לנסות להימנע מהם.

ואם החלטתם בכל זאת להתייעץ, אז לא לפי שעה – אלא לפי הצלחה. לא תשלום חודשי – אלא תשלום פרוייקטלי. מתודולגיות יש המון, בעיקר על הנייר. יישום זה כבר תחום הרבה יותר תובעני. תגרמו לאנשים להתחייב, להפוך את המילים והרזומה מהפגישה הראשונה, לתוצאות.

עם תוצאות, בניגוד לפוסטים שסופגים את כל מה שהמקלדת יורה, הרבה יותר קשה להתווכח.

Comments

Powered by Facebook Comments

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

אין תגובות »

 • יובל כותב :

  here here.

 • רן כותב :

  What what?

 • א"ז כותב :

  אני מסכים איתך חלקית. אם לדוגמה מדובר ב-SEO, אז מן הסתם אפשר לראות תוצאות מהר יותר מתחומים אחרים ברוב המקרים מאחר ומדובר בכניסות\מיקומים וכו'. אבל שירות ליעוץ ממשק או ווב 2.0 אני קצת מתקשה להבין למה שמישהו יסכים לקבל אחוזים או כל סוג תשלום שהוא לא מראש? הרי גם אם יועץ לא מאמין במיזם שלך, הוא עדיין יכול לתת מהידע שלו…

  בנוסף על מה שאמרת אני חושב שאם לוקחים מישהו למשרה מלאה, מן הראוי שהוא לא יעסוק בדברים נוספים מהצד וישקיע מאה אחוז בחברה\מיזם.

 • תומר כותב :

  אני חושב שאחד התכוון ל hear hear

 • גדי שמשון כותב :

  בתור היועץ היחיד שעבד אתך על קפה וסיגריות ביתיות, אני נאלץ להסכים. לאחרונה הפסקתי להגדיר עצמי ככזה, למרות שזו עדיין עיקר הפרנסה.
  הכניסו פנימה, או שלמו פרוייקטלי, עם אחוזי הצלחה. מי שמוכן לעבוד רק על אחוזים, בהנחה שאתם לא גוגל, הוא לא רציני. כמובן לבדוק את הרזומה של מה שהקונסליירה עשה קודם. ואם אתם עדיין לא יודעים באיזה יועץ לבחור – אני מוכן לייעץ לכם על זה.
  יאללה תחזור כבר לביקור.

 • חנן כהן כותב :

  מה שגורם לעצות טובות לא להתממש היא הפוליטיקה הארגונית. ההסטוריה של הארגון, הפסיכולוגיה של חברי הארגון, הפסיכולוגיה המשותפת של הצוות והפוליטיקה של קביעת סדרי העדיפויות.

  מה שאתה אומר הוא שאתה רוצה שהיועץ "ייקח אחריות" אבל אז הוא יהיה חלק מהפוליטיקה הארגונית ולא יוכל להראות לך איך היא מעלימה מהעין דברים שהם קומון סנס. "איך לא ראינו את זה?" וכאלה.

  צריך מישהו מהצד. אבל מישהו שחייבת להיות לו הבנה של הארגון, הבנה של הפוליטיקה והפסיכולוגיה של הארגון.

  כל יועץ טכנולוגי חייב להיות גם קצת יועץ ארגוני. אם לא, באמת הוא לא שווה.

 • חנן כהן כותב :

  וזה מה שעושים היועצים הגרועים

  http://despair.com/consulting.html

 • שרית כותב :

  אני חושבת שהמחסור העיקרי של הרבה מאוד מהיועצים שצצו בחודשים האחרונים הוא נסיון. אפילו אני נתקלתי בכל מיני מומחים שהודו בשקט שאין להם לקוחות.

 • עידן כותב :

  שמעתי איפשהו שבשביל להצליח בייעוץ צריך שיער לבן (הכלל לא תופס במקרה של גדי, אז מספיקה הקרחת ונסיון בפוקר). הפוסט הזה הוא חובת קריאה לכל אלו שחושבים להתפרנס מייעוץ ווב שתיימאפסי.

 • רויטל סלומון כותב :

  אין כמו לשים את הרגליים, הידיים והפרצוף בתוך הבוץ. מכל הדברים שאני עושה, אני הכי אוהבת לעסוק בבשר של התחום שלי – עריכה של ממש, כתיבה, יצירת תוכן. דברים כאלה.

  ואני מסכימה עם חנן (איך לא?!) – ארגונים צריכים הרבה פעמים את המבט החיצוני והביקורתי על מנת להפיק תועלת. מעבר לכך, בהרבה מקרים ארגונים אינם צריכים פונקציות מסוימות במשרה מלאה (נגיד, ניהול תוכן) – והרבה יותר משתלם להם לשלם לאיש מקצוע על מעט שעות, מאשר להביא סטודנט חסר ניסיון למשרה חלקית או מלאה, שיישב ורוב הזמן לא יעשה כלום.

 • ענר כותב :

  הייתי מבדיל בין יועצים, עובדים במשרה חלקית וחברות קבלן. צריך לשאוף לצמצם עד כמה שאפשר את התלות ביועצים אך יש גם עבודה חיונית שלא מצדיקה משרה מלאה או גיוס עובד. אני בהחלט מסכים שיש תחומים שאסור לעשות בייעוץ ושעיצוב ממשק הוא אחד מהם. הייתי מוסיף גם הפצה ושווק מפני שהם נשמתה של החברה.

  עבדתי עם יועצים גרועים ועם יועצים מצויינים. הרוב גרועים, אך יש טובים השווים את משקלם בזהב, בעיקר אלו היודעים לפתוח דלתות במקומות מוכחים.

 • Candy כותב :

  אני מסכימה איתך מאוד,שרוב ה "יעוציים" לא ממש תורמים בסופו של תהליך לחברה שלקחה אותם,וזה בדרך כלל כי הם לא מתבוססים בבוץ ולא לוקחים,בסופו של דבר,אחריות על שום דבר- גם לא על ההמלצות שלהם.
  עם זאת,יש הבדל (בעיני) בסוג החברה שלוקחת יועץ,וכמובן בסוג היועץ עצמו והרזומה שלו.לחברת סטארטאפ עדיף להכניס את הידע שלה פנימה,זה נכון,
  אבל ארגון שהוא יותר גדול- ימצא ביועץ פרוייקטלי (ובלבד שעצותיו טובות ומקדמות כמובן) פתרון לא רע בכלל לצוות קיים שמוכשר היטב למשימה שלו.לפעמים צריך פשוט עין מבחוץ- "אורח לרגע רואה כל פגע".

 • רן כותב :

  דיון ששווה יותר מהפוסט עצמו.
  חנן, רויטל, Candy – כנראה שאתם צודקים, אבל אני חושב שיש הבדל גדול בין ארגונים גדולים (או אפילו בינוניים) לבין חברות סטארט אפ בתחילת הדרך. לחברה שעוד אפילו לא יודעת שהיא כזאת אין פוליטיקה ארגונית. הכל ממוקד בעשייה ועדיף יעילה ככל שניתן.
  ענר, אני מסכים איתך לגבי זנב ארוך של תחום העיסוק. שם אפשר לנסות להביא מישהו חיצוני – אבל רוב ה"ייעוץ" שקיים היום הוא בליבה. והליבה היא פנימה או כמו שגדי אומר – אופציות ותשלום אחד כולל. גם מזה אני נוטה להסתייג, אלא אם אני עובד עם אדם מוכח.
  א"ז, יועץ שלא מאמין במוצר? למה לי לעבוד עם אנשים כאלה? מי שלא מאמין במיזם לא יכול לעבוד בשבילו מבחוץ. זאת טעות!
  עידן, תודה.
  ושרית, "מומחה" זה תואר שכל כרטיס ביקור סופג. גם אני ראיתי יותר מדי מאלה בזמן האחרון…

 • יובל כותב :

  אכן התכוונתי ל-hear hear אבל גם "כאן! כאן!" זה לא רע. בתור תשובה ל"איפה זה דיזינגוף". המממ, כשאתה נמצא בדיזינגוף. ואתה מדבר עם תייר. הממממ, כן.

 • ירדן לוינסקי כותב :

  נדמה לפעמים שבעולם בו להרים סטרטאפ כולל תכנות עולה 15000 דולר, אז להכריז על עצמך מומחה או יועץ עולה רק המחיר של כרטיס ביקור והזמן של פתיחת פרופיל בפייסבוק.

  כמו תמיד, צריך לבדוק את מי אתה שוכר וזה לא חשוב אם זה היועץ, המעצב או איש ה DBA. ומצד שני אפשר להעזר בכוחות חיצוניים שאינם שכירים/שותפים בנקודות בתהליך כיוון שמי שאינו מעורב באופן ישיר יכול לתרום תרומה משמעותית להצלחת המוצר

 • שרון כותב :

  הנה הבדיחה הכי מוכרת על יועצים שגרסה שלה מצאתי ברשת – http://www.fresh.co.il/dcforum/Freedom/14391.html

  כדאי להכיר את המתודולוגיה של תכנון מכוון משתמש. מניסיון אני יכול לספר כי מאוד קשה ליישם מתודולוגיות בצורה מלאה. אבל לפעמים מקבלים תזכורת לגבי שלבים שחשוב לעבור אותם. בסופו של דבר אתה עובד לפי מתודולוגיה שלך – הניסיון שצברת עד עכשיו. תחשוב על בזבוז הזמן שהיה לך עד שהגעת לאן שהגעת.

 • רן כותב :

  שרון, בדיחה מעולה. אני גונב אותה לתגובות ברשותך:

  רועה כבשים אנגלי הולך עם העדר שלו בשדה ליד הכביש
  לפתע נעצר לידו בחור צעיר לבוש חליפת ארמאני, נעלי גוצ'י ורנג'רובר חדש.
  הוא פונה אל הרועה ושואל אתו:"אם אני אנחש את מספר הכבשים שלך בעדר
  אוכל לקחת אחד איתי ? הרואה מסתכל על העדר ולאחר מחשבה קלה מסכים.
  הבחור הצעיר פותח את הלפטופ ברכב, מתחבר לג'י פי אס, מוריד תמונת לווין
  מדפיס את התמונה במדפסת, מחשב את מספר הכבשים בס"מ מרובע
  ולבסוף מוציא פלט עם התוצאה ואומר לרועה, יש לך 1632 כבשים
  הרועה שוב מתבונן בעדר ואומר נכון צדקת.
  הבחור יורד מהג'יפ תופס את הכבש הראשון ומעמיס אותו מאחור.
  רגע לפני שהוא נוסע הרועה שואל אותו: "אם אני אגלה מה מקצועך אוכל
  לקבל בחזרה את הכבש?" הבחור משיב בחיוב והרועה ללא היסוס עונה, אתה יועץ.
  איך ידעת שואל הבחור? זה פשוט מאוד הוא עונה
  אתם תמיד מופעים מבלי שיזמינו אתכם, אתם נותנים מידע שכבר ידוע לנו.
  ואין לכם שמץ של מושג על הדבר שאתם מדברים עליו !! ועכשיו
  אם לא אכפת לך אני אקח בחזרה את הכלב שלי

 • טליה כותב :

  יועצים זה תחום לא פשוט. תמיד אני נזכרת בבדיחה (שמופיעה כאן בגירסה הארוכה שלה) הזאת שבעיני בסך הכל ממצה את הנושא יפה:
  http://daveola.com/Resume/Joke.html

  אני חושבת שהעיקר הוא לדעת לבקש עיצה. עולם היועצים נהיה מעט חסר פרופורציה וכל זב חוטם יוצא לדרך הייעוץ. צריך נסיון אמיתי בשביל המשימה, וראוי גם נסיון מוצלח….

 • robot55 כותב :

  מסכים ביותר.

  הבעיה המרכזית היא בדיוק כשהייעוץ נעשה מאוד קונספטואלי ובלתי מדיד.
  וכמו שציינת, היות ואנו מניחים שפלוני תמיד יתעניין בייעוץ לתחום שאינו אחד החזקים שלו, למזמין הייעוץ, אין תמיד את כל הכלים להבין מה הוא מזמין, והאם התמורה המוצעת היא אכן ממשית או בגדר חתול בשק.

  הגרועים מכל סוגי היועצים הם כמובן מורידי-הגשם (rainmakers). הם גובים ממך תשלום בגין מאמץ שאמור לשפר משהו (טרפיק, seo, sem וכו') ולמעשה לא עושים דבר מלבד רוח ובאזז. אם המצב משתנה לטובה (ירד גשם), הם לקוחים קרדיט על כך. אם המצב משתנה לרעה (לא ירד גשם)- הם יסבירו לך למה הנסיבות הקיימות לא אפשרו לנתונים להתרומם…. :lol:

 • lior כותב :

  הנה סרטון שמתאים בול לפוסט שלך. חבל רק שהוא התפרסם קצת יותר מאוחר: http://www.veoh.com/videos/v7445285ypzKXTaZ

 • בנימין כותב :

  טוב, נתחיל בעוד בדיחת יועצים:
  החתול שלי היה יוצא כל ערב לצוד חתולות. מתקלח שעה, שם אפטרשייב, מסתרק, דופק הופעה ויוצא לחדר הפחים הקרוב. היה חוזר באמצע הלילה עם ריח של אלכוהול ושריטות, עד שנמאס לי וסירסתי אותו. למחרת אני רואה אותו שוב מתכונן לצאת. אני שואל אותו "תגיד, מה אתה עושה, כבר אין לך עם מה…" והוא עונה לי "עכשיו אני יועץ".

  ולעניין, עצות הם בזול. יועץ צריך להיות מסוגל לייצר תוצאות על ידי עבודה ולא משנה באיזה תחום. שכירת יועץ לביצוע משימה ולא רק לדיבורים כבר מסננת 50% מהשרלטנים. דרישה להמלצות מלקוחות קודמים והצגת פרויקטים קודמים תסנן את השאר ותשאיר אותך עם מקצוענים בלבד במאמץ קטן יחסית.

  בהצלחה :)

הגיב/י. זה חוקי !

באפשרותך להגיב או לשלוח טראקבק מאתרך. באפשרותך גם להירשם ולקבל עדכונים באמצעות RSS.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

הבלוג תומך בצלמיות. באפשרותך להירשם באתר Gravatar.