דף הבית » דוט קום, קשקשת ברשת

טוויטר כמשל

[ 30 באפריל 2008 | 4,250 views | 17 comments ]

twitter1.jpgמייקל ארינגטון מפרסם היום נתון די מדהים לגבי כמות המשתמשים ב-Twitter. מסתבר שעם כל הרעש העצום והבאזז הבלתי נסבל כמעט, לשירות יש בסך הכל 1.3 מיליון Unique Users בחודש, 900,000 מתוכם בארה"ב. הנתון הוא אמנם של comscore, ולא של טוויטר עצמם – כך שצריך להיות זהירים – אבל גם אם המספר מעט גבוה יותר, מדובר בכמות זניחה, הרבה הרבה מתחת לכמות המלל האינסופית שנכתבת על השירות.

המספרים האלה קצת היממו אותי, בעיקר בגלל שקורא ה-RSS שלי מקבל מדי יום 6-7 פוסטים שמנתחים כל פינה ב-Twitter, בפייסבוק כולם מטווטרים לי במוח, משקיעים אמריקאים, אנשי מדיה, כולם שואלים את דעתי על המוצר – עד שהיה נדמה לי שמדובר בתופעה חובקת עולם. אבל הנה, לא. העובדה שהברנז'ה מתעסקת בתחביבים שלה עוד לא הופכת מוצרים למציאות. מסתבר שכמות האנשים שמרגישים צורך לבשר לעולם שהם הולכים להתקלח ולהילחם בקשקשים, לא כזאת גדולה אחרי הכל.

הבועה הזאת, שבה אתה מוקף באנשי היי-טק שהם – כמה מצער להגיד – דומים לך מדי, יוצרת לפעמים אשליה שתחומי העניין שלך מעניינים את כל העולם ואשתו. המספרים של Twitter הזכירו לי היום שהעולם שאני מסתובב בו הוא פשוט צר מדי. זה הכל.

twitter2.jpgאני חושב ש-Twitter הוא שירות מעניין. בכנסים, למשל, יש לו כוח עצום לקיים דיון חי. הוא מקום נוח להחליף רעיונות בצורה זריזה. אבל ככלי ויראלי שיפרוץ את גבולות הברנז'ה ויגיע לשימוש המוני – אני מהמר שזה לא יקרה. יש פשוט גבול לנרקסיזם, וטוויטר הוא כלי לאנשים שעסוקים בעצמם, בגאדג'טים שמקיפים אותם, ובלכתוב על המשוואה הזאת. אין הרבה כאלה. אני חייב לציין שגם ברוב הבלוגים שאני קורא לאחרונה ולא קשורים לאינטרנט, הווידג'ט של Twitter כבר איננו, נמחק. אובססיבייות היא דבר שאנחנו נוטים למאוס בו אחרי שלב מסויים (והנה פוסט משובח מאתמול לאלה שמאסו בבאזז של טוויטר).

השורה התחתונה בעיני היא שקהל היעד של טוויטר הוא הברנז'ה עצמה, זאת שכותבת ומפתחת את המוצרים שאחר כך חודרים לשאר השוק. ומכיוון שהברנז'ה היא הראשונה לאמץ כל דבר, היא גם הופכת אובססיבית לגבי שירותים שמעניקים לה שירות שאופיין בדיוק לצרכים שלה. אלא שבניגוד לפייסבוק או פליקר, למשל, אני לא רואה את טוויטר פורץ את גבולות הברנז'ה עצמה. מדובר, בעיני, בכלי עם קהל יעד מאוד מאוד מוגדר – והחדירה אל קהל היעד הזה הושלמה כמעט. הצורך האמיתי של השוק הרחב בטוויטר, בניגוד לשני האתרים האחרים שהזכרתי, פשוט מוגבל בהרבה.

אז עכשיו מחפשים בטוויטר השקעה נוספת של 15-20 מיליון דולר. לשירות אין מודל עסקי כרגע, והגיע הזמן למצוא אחד שיחבר כסף לנרקסיזם, שיחבר פרסומות או שירות בתשלום לאינפורמציה מאוד מוגבלת, וגם בדרך כלל מאוד לא חשובה…

הנה ניתוח מעניין של Kara Swisher מ- All Digital Things. וגם ב-Venture Beat כבר מטילים ספק (פעמיים, אגב).

הסיפור של Twitter מזכיר לי את הבדיחה על התל אביבים שלא האמינו שביבי ניצח בבחירות, בעיקר מכיוון שהם לא הכירו אף אחד שהצביע לו. כשברנז'ה, כל ברנז'ה בכל תחום, מקבלת ליד צעצוע שנתפר למידות שלה, היא מתעסקת בו בצורה לא פרופורציונלית. זה קורה גם בעיתונות לא פעם. ניפוח של נושאים מעבר למידות הטבעיות שלהם, תוך מחשבה כמעט אינטואיטיבית ש"אם זה מעניין אותנו, אז זה מעניין את כולם".

זהו. סיימתי את הפוסט. עכשיו אני הולך לשירותים, משם לצחצח שיניים, אחר כך לישון, בבוקר יש לי ארוחה עם משקיע, ואחריה אני הולך לעשות מיילים, שיחת ועידה, ומשם לשדרה החמישית לקנות נעליים. מרתק, לא?

tw1.jpg

Comments

Powered by Facebook Comments

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

17 תגובות »

 • חנית כותב :

  אני חושבת שטוויטר לא מעניין כמהות, אבל הוא נותן יכולות שעשויות להיות מעניינות ורלוונטיות.
  יש עוד שירותים שנותנים את אותן היכולות (כמו טאמבלר).

  אניאישית מנסה להשתמש בו על מנת לפרסם קישורים רלוונטיים לקריאה (שלא מצדיקים פוסט שלם).

 • ענר כותב :

  טוויטר היא חברת "פיצ'ר" קלאסית, לה חיות ארוכת טווח בפני עצמה וכל תקוותה מתמצה בלנסות ולעלות על פיצ'ר תקשורת שיהפוך לסטנרטי ואולי. אם אכן כך יקרה החברה תירכש על ידי ענק תקשורת בסכום כזה או אחר, בטח אם היא מחזיקה בקניין רוחני מסוים סביב הפיצ'ר. אני בהחלט רואה איך טוויטר יכולה להשתלב בפלטפורמת אימייל ארגוני, למשל, או ככלי דווח על ידי עובדי שטח וכולי.

  כשירות צרכני עצמאי אני מסכים איתך. המטווטרים הם אותם אנשים המקפידים לעולם לחייך אלי מדף הפרופיל שלי בפייסבוק, באופן טרחני המעיד בעיקר על היעדר תעסוקה אמיתית (ואמנע מדוגמאות).

  אגב, מאד מעניין לנתח את שינויי הסטטוסים בפייסבוק ויז-א-וי טוויטר, החל באלו המקפידים לציין שינויי מצב מהותיים כמו נסיעה או יציאה לחופש, המשך באלו המתבלים בחן את דף הפרופיל שלי וכלה במזהמים אובססביים החשים צורך לעדכן אותי באבחון קשיות וגוון היציאה אותה חוו הבוקר.

 • עידן כותב :

  להסתכל על טוויטר ולחשוב שכל מה שיש בו זה תשובות לשאלה שטוויטר שואלים בדף הבית שלהם 'מה את/ה עושה?' זה לא להבין את מהות היישום. טוויטר המציאו פלטפורמת תקשורת חדשה; זה שיש אנשים שמשתמשים בה כדי לעדכן על מצב המעיים שלהם לא מעיד על הפלטפורמה אלא על התוכן שעובר בה ועל האנשים שמייצרים אותו. אני מסכים עם ענר: גם אני רואה אקזיט רכישה על ידי חברת תקשורת באופק של טוויטר. מצד שני, נבואות זה העסק של עידן אחר…

  באותו נושא: http://www.anecdotot.net/?p=947

 • רן כותב :

  עידן, אני דווקא מסכים איתך וגם עם ענר. לא כתבתי שטוויטר חסר מהות, ואני כן חושב שיש יישומים שבהם הכלי הזה יכול להיות מצויין.
  אני חושב שמה שעניין אותי הוא הרעש העצום שמייצר מוצר מסויים, אל מול ההיקף האמיתי של השימוש בו שם בחוץ. וכן, דווקא התוכן שעובר על הפלטפורמה הזאת, הוא זה שמייצר את הרעש הויראלי הזה – לא צורת התקשורת החדשה. מנקודת המבט הזאת, העיסוק האינטנסיבי בטוויטר הוא חסר פרופורציות. כי כמו שענר אמר, מדובר בפיצ'ר מצויין, אבל יש לא מעט כאלה ברחבי הרשת , שפשוט עונים על צרכים של קהילות עם ווליום נמוך יותר.
  חנית, טמבלר הוא שירות מאוד דומה ,מסכים, אם כי הוא ממותג כמיקרו בלוגינג, זאת אומרת בלוגינג לעצלנים. ככזה, הוא קצת יותר מצומצם ביכולות האינטגרציה שלו. מה שכן, גם הוא מקבל המון הדים – על אף שהחדירה שלו גם היא מוגבלת.

 • ניחא כותב :

  א. לגבי ה"נתון המדהים" – חלק ניכר מהטראפיק של טוויטר הוא מחוץ לאתר בכלל (twitter ו-qik הם שני סטארט-אפים סלולריים מאוד מבטיחים): דרך סמסים ודרך תוכנות צד שלישי מעולות כמו twhirl, ושירותים אחרים המבוססים על ה-API (ויש המון כאלה, רובם מרתקים. תופעה שלא קיימת בכמעט אף שירות אחר).

  ב. אני חושב שהסיבה לכל ההייפ שנראה לכאורה מוגזם היא שטוויטר, בניגוד להרבה מאוד רעיונות, הוא המצאה אמיתית. הוא משנה את הדרך שבה אנחנו תופסים תקשורת במאה ה-21 בצורה פילוסופית כמעט.

  ג. אני חושב שבכל זאת, 1.3 מיליון יוניקים הם לא רק הברנז'ה. נכון, הברנז'ה מיהרה לאמץ אותם ו"טוויטר" הוא ללא ספק סטארט-אפ העונה, אבל זו תופעה שקשה לכמת למספרים, ועדיף שלא – מספיק אולי לראות איך ג'ייסון קאלאקניס משתמש בטוויטר, או את ההיסטריה ב-SXSW האחרון בשביל לקבל קצת מושג. טוויטר הגדירו מרחב שיח חדש ומרגש לחלוטין שלא היה קיים לפני כן והיה נחוץ מאוד. לכתוב שוב "את מי זה מעניין שאני מצחצח שיניים" (היי, אותו דבר אפשר להגיד על בלוגים!) זה לא מצחיק, אפילו בפיליטון של יאיר לפיד, ומחטיא לגמרי את הנקודה, ועל הנקודה ראוי להרחיב בנפרד ובהרחבה.

  ד. מה המספרים שלך אומרים? לפייבמין יש פחות מרבע מ1.3 היוניקים של טוויטר, מה אתה מסיק מכך? כמה אנשים ידעו על סלאשדוט – ההשראה של דיגג – לפני ה-28 מיליון של דיגג? כמה אנשים ידעו על רשתות חברתיות (פורומים, למשל) לפני מייספייס? וכמה ידעו על בלוגים לפני, הממ, פרז הילטון?

 • רן כותב :

  ניחא,

  א. אני מסכים, אבל התופעה קיימת בכל שירות מבוסס וידג'טים ברשת או על גבי המובייל, והוא לחלוטין לא נדיר. mybloglog (שעשה המון רעש ודועך לאיטו), tumblr, ואפילו last.fm ו-flickr – נמצאים באותה עוגה.

  ב. הזמן יוכיח אם אתה צודק או לא. אני סקפטי (וגם צירפתי לפוסט כמה לינקים לאנשים חכמים ממני, כדי לא להרגיש בודד במערכה).

  ג. הדוגמא של ג'ייסון קלקניס היא בדיוק הדוגמא למוצר שמשרת ברנז'ה ולא פורץ החוצה ממנה. אני עוד לא מכיר את פרז הילטון של טוויטר. נראה אם הוא יגיע.
  אתה טוען שהמרחב שנוצר היה נחוץ מאוד. אני טוען שהוא נחוץ מאוד לקהילה מצומצמת מאוד, שאתה חלק אינטגרלי ממנה. בניגוד ל-SMS, למשל, שאולי התחיל אצל ברנז'ה מסויימת, אבל היה ברור שהוא נחוץ בהחלט ברמה גלובלית ומדובר בשאלה של זמן עד שהוא יהפוך לנחלת הכלל, כאן אני לא רואה את פריצת הדרך שממש תפתור בעיה אצל השוק הרחב. לכן ג'ייסון קלקניס הוא לא דוגמא טובה בעיניי. הוא חלק מקהל היעד הטבעי.
  וכן, אותו הדבר אפשר להגיד על בלוגים, אם כי הם דורשים קצת יותר עומק מ"אני מצחצח שיניים" (אני מבין שנעלבת באופן אישי. גם אני עם ההשוואה ליאיר לפיד) כדי שיהיו להם קוראים לאורך זמן. כמות הבלוגים ה"מתים", כתוצאה מכך, גדולה בהרבה מאלה שחיים. מצד שני, בלוג לא מתלבש על פלטפורמות אחרות כדי "לדחוף" אינפורמציה. במובן הזה אפשר להצביע ברגליים, מה שקשה יותר לעשות בטוויטר אם אתה נחשף אליו דרך פלטפורמות שאתה דווקא מחבב.

  ד. ל-5min יש יותר מ-1.3 מיליון יוניקים. ואני לא מסיק מזה כלום, רק ממשיך להילחם כדי להגיע ל-28 של דיגג.

  ה. אם יש לך בלוג ואתה מציע הרחבה בנפרד, אשמח אם תבוא לשים פה לינק. אם אין לך, אתה מוזמן לסתור אותי בבלוג הזה. שלח טקסט!

 • רויטל סלומון כותב :

  אני מהקיצוניים שרואים גם ב-SMS צורת תקשורת נחותה ומאוסה. יש ל-SMS יתרונות ותועלות, אבל הבעיה היא שרוב האנשים משתמשים בו כדי "להעביר זמן" בישיבות משעממות ולזיין את השכל. טוויטר, בעיני, יושב על אותה פלטפורמה מעייפת ומעצבנת. לא חייבים לטרטר את המוח לחברים שלכם כל היום.

 • ניב קלדרון כותב :

  שלום,
  עוד לא יצא לי להגיב פה, אבל אני קורא, ויש לי מה לחדש, אולי, משהו בנוגע לכסף שנכנס לטוויטר:

  הנה הלינק שמדווח על זה שטוויטר קיבלו 15-20 מליון:
  http://www.news.com/8301-10787_3-9929792-60.html?part=rss&subj=news&tag=2547-1_3-0-20
  והנה המאשבל שמדווח על הדיווח ומוסיף עוד קצת:
  http://mashable.com/2008/04/27/rumor-twitter-funding/

  שמחתי לעזור.

 • ענר כותב :

  לקרוא לטוויטר "מהפכני מבחינה פילוסופית" זה קצת מוגזם. SMS היה מהפכני. IM היה מהפכני. טוויטר הוא לא דיסרפטיב אלא סתם יישום נחמד שתפס סוג של תאוצה בוואקום (האמיתי והלא פתור) שבין האינטרנט לטלפונים סלולריים.

 • רן כותב :

  ניב, תודה!

 • ניחא כותב :

  לוקח בחזרה את עניין יאיר לפיד, לא התכוונתי לעשות אנלוגיה ביניכם. בהחלט מתחת לחגורה.

 • עדי לב כותב :

  מעולם לא הבנתי את השטות של טויטר. במקרה הטוב זה סוג של CONFRENCE בSMS אבל אני חושב שיש פתרונות יותר ידידתיות לפתרון כזה בדור 3

 • מורן לביא כותב :

  טוויטר אכן פונה לברנז'ה ואליה בלבד. אני משתמשת בטוויטר, אבל מודה יותר כדי לראות מה קורה בברנז'ה ואם יש משהו חשוב. עד עכשיו לא נתקלתי במשהו מאוד חשוב שלא קיבלתי בפלטפורמות אחרות.
  וגם לי לא כ"כ ברור למה מנתחים את הטוויטר בלי סוף, אני חושבת שיש למשתמשים שם בעיה של הבנה מבחינת כמות השימוש בטוויטר. הרעיון הוא לעדכן את מה שחשוב, או לנהל דיון פתוח מול יוזר אחר. אבל כשזה הופך לרשימת מכולת ש"איקס" החליט לעדכן מה הוא עשה בין נשימה לנשימה, זה כבר מטנף את המקום ומוציא את החשק להכנס.

 • trischi כותב :

  אם יש משהו יפה בטוויטר, זה שאין דבר כזה באמת ספאם כפוי. מישהו מציף לך את הפיד בשטויות שלא מעניינות אותך? את עושה לו אנפולואו. סוף לסיפור- בשונה מפייסבוק, שם צריך הרבה, הרבה זבל כדי להחליט למחוק חבר והמהלך נחשב הרבה יותר דרמטי.

 • העלמה עפרונית כותב :

  תוהה מה אתה חושב היום. גם על טוויטר – גם על הפוסט הזה (סקרנות, לא קנטרנות)

 • CSGO כותב :

  Wow, stunning portal. Thnx ..

 • counterstrike כותב :

  Many thanks extremely practical. Will share site with my buddies

הגיב/י. זה חוקי !

באפשרותך להגיב או לשלוח טראקבק מאתרך. באפשרותך גם להירשם ולקבל עדכונים באמצעות RSS.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

הבלוג תומך בצלמיות. באפשרותך להירשם באתר Gravatar.