דף הבית » Online Video, דוט קום, כללי

לתנועה ויראלית דרוש מודל עסקי

[ 30 במאי 2008 | 1 views | no comments ]

בואו נתחיל מהסרט המטומטם להפליא הזה. תנו לו דקה מהחיים שלכם, תחייכו או תיבהלו, ונמשיך הלאה:

Why every guy should buy their girlfriend Wii Fit

בעיני הסרט מצויין, אגב. מצחיק, אידיוטי, טיפשי עד שאי אפשר שלא לחייך ולהעביר אותו הלאה. סרט ויראלי שצולם בטייק אחד, באיכות גרועה, עם רעיון פשוט, וצבר כבר 682,102 צפיות נכון לכתיבת שורות אלו. מספר מדהים עבור סרט שעלה לרשת רק לפני ארבעה ימים בלי שאף גוף ממוסד ממש דוחף אותו מאחורה.

הלכתי לסטטיסטיקה ביו טיוב כדי להוציא עוד פרטים על הסרט. אז ככה:
הקטע הקצר הזה הגיע כבר לספורט אילוסטרייטד, מגזין יוקרתי בכל קנה מידה. הוא הגיע לעמוד הראשי בדיג וקיבל 9326 הצבעות – מספר מדהים בקנה מידה של האתר הזה. בנוסף, הוא הסרט הכי נצפה בספרד השבוע, מקום 16 בצרפת, מקום 9 ברשימת הסרטים המצחיקים הנצפים ביו טיוב השבוע, ומקום 27 כללי באתר הענק הזה. סרט קטן, זוית צילום אחת, בחורה מלאת חן, ותפוצה אדירה בכל רחבי הרשת. האם יו טיוב עשו כסף מהסרט הזה? האם הם הצליחו למכור לו פרסום בזמן אמת? התשובה היא לא. וכל עוד התשובה תישאר לא, יו טיוב בבעייה.

tube1.jpgבפורבס התפרסמה השבוע כתבה מצויינת על המאמצים האדירים שמשקיעה גוגל בהפיכת יו טיוב לאתר רווחי. אחרי האקזיט, התביעה מוויאקום (פוסט נפרד בקרוב), וההוצאות התפעוליות הגדולות, בגוגל רוצים לראות פרי לעמלם. או, במילים אחרות, הגיע הזמן למצוא מודל עסקי למפלצת הטראפיק הזללנית סטרימינג שלהם. על פי המאמר, אגב, תכניס יו טיוב 200 מיליון דולר ב-2008, ו-350 מיליון ב-2009 – סכום גבוה בהרבה מתחזיות האנליסטים שמדברים על פחות מחצי, אבל נמוך משמעותית מהציפיות שיש בשוק מנביאת המדיה החדשה.

אבל הבעיה הגדולה ביותר של יו טיוב, לדעתי, היא לא כמות ההכנסות הנמוכה יחסית, אלא המקורות שמהם יגיעו ההכנסות האלו. העובדה שרוב רווחי האתר צפויים להגיע מתכנים של חברות מדיה גדולות, ולא מהליבה של יו טיוב, היא הבשורה המציקה. בזמן שהתחזיות ל-2009 מדברות על שווי שוק פרסום של 7 מיליארד דולר בוידאו אונליין בלבד, לא כל כך הגיוני שהשחקן הכי חזק בשטח יצליח לקחת רק 5% מהעוגה. לא הגיוני במבט ראשון, אבל הגיוני מאוד כשמבינים מהם התכנים שמהם יו טיוב עושה כסף – סרטים שהם קומודיטי כמעט, לא בלעדיים, כאלה שהמפרסמים יכולים למצוא גם באתרים הרבה יותר "נקיים". מפרסמים תמיד יעדיפו לפרסם ב-HULU, או בכל אתר עם תוכן "מהוגן" יותר. וכל עוד זה המצב, יו טיוב נשארת בלי יתרון, אבל עם עלויות סטרימינג ותחזוקה עצומות (שנובעות מההחלטה לארח כל פיסה של תוכן ברשת, לא משנה מאיזה סוג). התוצאה: אתה הולך עם (טראפיק), אבל מרגיש בלי (מזומנים). ובגוגל לא כל כך אוהבים את התוצאה הזאת.

אלא שיו טיוב מפספסים משהו, לטעמי לפחות. הם מפספסים את היתרון העצום שיש להם ביד, סרטים כמו זה שבתחילת הפוסט – לב ליבו של הקסםtube.jpg היו טיובי – תוכן גולשים. בתחום הזה אף אחד לא מנצח את יו טיוב, אף אחד גם לא יעשה את בעתיד. ונכון, בשוק יש כרגע רתיעה גדולה מאוד מהביטוי UGC, אני רואה את זה בכל פגישה עם חברת מדיה גדולה או עם מפרסמים, אלא שליו טיוב אין ברירה – זה הכח הכי גדול שלה ואותו, בעזרת טכנולוגיה מתאימה, היא צריכה להפוך לכסף.

תארו לכם תסריט דמיוני בו הסרט שהתחיל את הפוסט עולה ליו טיוב לפני ארבעה ימים, וכמה שעות מאוחר יותר מגלה האתר, באופן אטומטי וסקלבילי, שמדובר בפצצה מטילת זהב. עכשיו, תארו לכם שהיו בנמצא מפרסמים שנתנו אישור מראש לפרסם בסרט הזה כשהוא נמצא בשיאו (ואני בטוח שחברות גיימינג, או מפיצי טריילרים של סרטים היו שמחים להופיע שם בשיא הויראליזציה), תארו לכם שאפשר היה לסכם מראש על CPM, ושמכירת שטחי הפרסום הייתה נעשית ללא מדע אדם: יו טיוב היו יכולים לגזור לפחות $20K מהסרט הזה בארבעת ימי השיא. תוסיפו לסרט עוד מאתיים שמשתוללים ברשת מדי יום, והגעתם לרווח יפה מאוד מזנב ארוך של תכנים ויראלים. לא מודל רע בכלל וטכנולוגיה ששווה זהב גם כפיתוח של חברת סטארט עצמאית.

אז מה חסר ליו טיוב כדי להגיע לשם? ידע על הגולש העתידי שיפקוד את הסרט, זה הכל! סטטיסטיקה, ניתוח הסרט, השוואה שלו לסרטים דומים שהצליחו לפניו, והבנה מראש של עצם היותו בתהליך ויראלי תוך כדי תחזית ברורה לאיזה דמוגרפיה הוא יופץ בימים הקרובים. טכנולוגיה כזאת תיתן ליו טיוב בלעדיות מוחלטת בתחום. והרבה מאוד כסף מתכנים שהם הליבה של האתר המצויין הזה.

התחזית שלי, אגב, אופטימית. אני משוכנע שביו טיוב מעכלים שעתידם הוא דווקא במקסום ההכנסות מתוכן גולשים. ואחרי הבנה כזאת, אם כל מה שחסר לך זה ניתוח של מידע, של תנועה, של סטטיסטיקה ברשת, יש רק חברה אחת שהיית רוצה שתקנה אותך – Google. יאללה לעבודה…

Comments

Powered by Facebook Comments

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

אין תגובות »

  • גדי שמשון כותב :

    גוגל, בעליה של יוטיוב, אינה עוסקת בתוכן גולשים – אבל המציאה את ה"פרסום גולשים". פשוט מתבקש כאן (כמו בכמה מקומות אחרים שמתאימים לזה) מערכת שתאפשר לגל ג'ק וג'ו להצמיד פרסומות רלוונטיות ללהיט הזה או אחרים.

  • אורי ל. כותב :

    ללא ספק מודל מעניין שמוסיף את מרכיב הבאזז כפקטור משמעותי לתכנון הפרסום.
    האם באמת ניתן יהיה לקדם קונספט כזה לאור הדווחים האחרונים על ההיסוס המוגבר (או יש לומר סירוב עיקש) אצל מפרסמים לפרסם בצמידות לתוכן גולשים עמוס חובבנות וחסר ליטוש, אך פופולרי ומניע רגשית באופן מדהים כפי שתארת?

    אני תוהה אם נצפית כבר התמוססות בקשיחות זו (שנראית כמו שמרנות טבעית), או לחילופין ישנה השלמה שכדאי למקסם את הפרסום בתכנים ה"רשמיים", ולו רק כדי לרצות את המפרסמים?

הגיב/י. זה חוקי !

באפשרותך להגיב או לשלוח טראקבק מאתרך. באפשרותך גם להירשם ולקבל עדכונים באמצעות RSS.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

הבלוג תומך בצלמיות. באפשרותך להירשם באתר Gravatar.