דף הבית » דוט קום

זמן אינסטגרם

[ 30 בדצמבר 2011 | 11,277 views | 4 comments ]

בואו נתחיל מהסוף. נגנבתי על אינסטגרם. מהרגע הראשון. נגנבתי וקינאתי ביזמים שלו בו זמנית, שלוש דקות אחרי שהתוודעתי למוצר. הפשטות הגאונית הזאת, וההבנה של כמה גדול זה הולך להיות, פשוט הרסו אותי. זה לא קרה לי מאז שנכנסתי לטוויטר, נדמה לי. שנתיים מאז שהאינטרנט באמת ריגש אותי בפעם האחרונה.

ועכשיו נחזור להתחלה. אינסטגרם. אז אינסטגרם, למקרה שאתם לא מכירים, היא פלטפורמת מובייל (רק אפליקציית אייפון כרגע, אנדרואיד בדרך), שעוזרת לכל משתמש ממוצע להפוך לצלם דגול בעיני עצמו ובעיני החברים שלו – הכל בעזרת מצלמת טלפון, יכולות עריכה בסיסיות, ושימוש בתבניות של פילטרים שמגדירים מחדש את תמונת המקור ומשפרים את התוצאה הסופית לאין שיעור. או במילים אחרות, היזמים של האינסטגרם השתמשו בטכנולוגיה (השתמשו ולא המציאו) כדי לשפר את איכות הצילום הממוצעת בעולם ולהפוך כל צילום שלנו מתוכן גולשים מצ'וקמק לפריט אסתטתי בעל ערך. כל מה שהמשתמש הממוצע צריך הוא הבנה בסיסית בקומפוזיציה, ומשם אינסטגרם כבר תחפה על טכניקת הצילום הלקויה (תאורה, פלאש, חשיפה וכו') ותיתן כמעט לכל צילום לוק של מיליון דולר. זה הכל, וזה הרבה!

זה הרבה כי תוך פחות משנה הצליחה אינסטגרם לייצר קהילה מצלמת של 10 מיליון מכורים (בקצב גדילה מסחרר), לשנות את איכות התמונות שהם יוצרים, להפוך אותן לאסתטיות, סוריאליסטיות כמעט, ולברוא מין מציאות אלטרנטיבית שכולה יופי. התופעה התפשטה בקצב שרק הרשת מאפשרת, גם סלבריטאים הצטרפו (ג'יימי אוליבר, למשל, מייצר פיד נפלא), והולידה היסטרית צילום חובקת מובייל. אני לא יודע אם יצא לכם להרגיש את זה או לא, אבל לאחרונה אנשים מצלמים הרבה הרבה יותר. אני מרגיש את זה סביבי וזה מוזר. מצלמים, מצלמים, מצלמים פה. העובדה שאנחנו יודעים שבסוף התמונה תתלבש לנו יפה על האגו, גורמת לנו לצלם יותר, ולשתף יותר. אינסטגרם הפכה במהירות לרשת חברתית עצומה שממציאה שפה חדשה לחלוטין של תקשורת. אם טוויטר הוא המפגש החברתי הורבאלי, אינסטגרם הפכה למקבילה הויזואלית. מקבילה, שמגדירה בעיני את עולם הצילום מחדש. כן, עד כדי כך.

בפוסט הקודם הסברתי למה, לטעמי, הופעת האינטרנט ושבירת מודלי ההפצה הישנים הפכה את הכתיבה לעולם שהרבה יותר שחקנים יכולים לשחק בו, מה שמוביל בהכרח לקריסת מעמד הכותב בשכר בפרט והעיתונות הכתובה בכלל. טענתי שכותבים טובים יכולים היום, בעזרת הטכנולוגיה, להתבטא ולזכות בהכרה ללא גב של גוף מסחרי. ועדיין, הטכנולוגיה לא יכולה ללמד אותך להיות כותב טוב, היא רק יכולה לאפשר לך לדבר. אין יותר 'כותבים טובים' בזכות הרשת, יש נגישות הרבה יותר טובה אליהם. זאת המהפיכה של עולם הטקסט – הנגשת הרבה יותר תוכן טוב לקוראים. והיא משמעותית.

אלא שבמדיום של הצילום, נדמה לי שהמהפיכה שאנחנו חווים עכשיו היא אפילו גדולה יותר, מכיוון שאינסטגרם (וכיום עוד עשרות אפליקציות אחרות) הופכת את כולנו לצלמים יותר טובים. הטכנולוגיה משפרת את איכות התוכן! כך שאם בעולם הטקסט יש עדיין את אותה כמות מסויימת של אנשים שיכולים לייצר ערך אמיתי בכתיבה, הרי שמהפיכת המובייל מצרפת לעולם הצילום יוצרים חדשים שמעולם לא יכלו ליצור לפני כן. וזה דבר מדהים בעיני. כי אם כולנו יכולים לצלם כמו שצריך אז
1) אנחנו מצלמים הרבה יותר; 2) אנחנו הופכים את המדיום הזה לשפה חדשה שעדיין לא דיברו בה; 3) אנחנו נהנים לתעד, שזה הדבר הכי חשוב והכי משמעותי;  4) ובדרך אנחנו מייצרים מיליארדי תמונות חדשות מדי יום, ממשיכים להציף את הרשת בכמויות אינסופיות של תוכן, מגדירים מחדש איכות.

הצילום בסלולרי עובר אבולוציה שמשנה לחלוטין את הדרך בה אנחנו מתעדים (וזוכרים) את העולם. ואחרי התמכרות לאינסטגרם בחודשיים האחרונים, לא מעט מחשבות רצות לי בראש לגבי ההשלכות של המהפיכה הזאת:

1) האם מקצוע ה"צלם בשכר" הופך ליותר ויותר מאויים? נדמה לי שכן. בטח! צלמים מקצועיים עדיין ייצרו אומנות, צילומי מגזין לא ימותו, אבל לא אתפלא אם צילום חדשות, אירועים, אופנה, וכיו"ב יוחלפו לאט לאט בחומרים שהעלויות שלהן זולות בצורה משמעותית. כמו כתיבה, גם צילום בעיניי הוא עיסוק שהופך לכדאי בשביל הנשמה ולא כל כך בשביל הפרנסה

2) איפה היה פליקר בזמן שהמפיכה החלה? אתר שלפני חמש שנים יצר מפץ לא קטן בעולם הצילום, פיספס את המהפיכה המשמעותית ביותר. יהיה מעניין לראות האם צלמים חצי מקצועיים יעבירו את העבודות שלהם מפליקר לאינסטגרם, אחרי שיתפתח עוד קצת. אני אוהב את פליקר והקריסה שלו היא בעיני סוג של טרגדיה.

3) יש לי מצלמה חצי מקצועית שקניתי לפני שלוש שנים, כשהחלטתי לתעד את חיי ההיי טק שלי ולהתמכר לתחביב חדש. היא עלתה לי 800 דולר ומאז שהתחלתי לצלם באינסטגרם, לא הוצאתי אותה מהארון #רק_אומר

4) האם כשכולם מצלמים נפלא, הנפלא עובר הזנייה ומפסיק לעניין בשלב כלשהו?

5) ומה עם אינסטגרם לוידאו, זה אפשרי בכלל? האם אחרי ששני המדיומים הראשונים של עולם התוכן – טקסט וצילום – עברו תהליך קומודיטיזציה, וידאו הוא הבא בתור? או שאולי וידאו היא אומנות מסובכת מדי בשביל להפוך כל אחד מאיתנו ליוצר גם אם הטכנולוגיה יודעת לעשות פליק פלאק לאחור וצוקהרה?

6) ועוד עובדה אחת, שמספרת לא מעט על השינוי שאנחנו עוברים בעולם המדיה. אינסטגרם הוא לא מוצר דוט קום! זאת למעשה הרשת החברתית הראשונה שקיימת רק במסכים סלולאריים ולא על מסכי המחשב שלנו. החלטה מודעת של היזמים. כנסו לאתר שלהם ברשת, תמצאו רק חול. המהפיכה הבאה לא תשודר ב-www

כנסו כנסו לאינסטגרם, אם אתם לא שם, זה כמו צעצוע חדש ומגניב שמחלקים בחינם בחוץ, אפילו בלי תור. הוא ממכר, במובן הטוב (וכרגיל, גם הנרקסיסטי) של המילה. והוא מאפשר הצצה ויזואלית לעולמות של אחרים, חברים וזרים, בצורה שאולי קצת תפתיע אותכם באינטימיות המצטברת שלה. וגם תרגש כמובן, כמו שהאינטרנט אמור לעשות כשהוא עובד כמו שצריך.

Comments

Powered by Facebook Comments

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

4 תגובות »

 • אובמה באינסטגרם – על רשתות חברתיות ופוליטיקה | הפלוג – בלוג פוליטי כותב :

  [...] שמעוניין להרחיב בקריאה על אינסטגרם, הנה פוסט של היזם רן הר נבו (הוא [...]

 • טל שניידר כותב :

  לינקקתי לפוסט שלך מהבלוג שלי. לא רואה את הטראקבק אז מיידעת פה. http://www.talschneider.com/?p=1062

 • עמית כנעני כותב :

  עוד דבר – לגבי וידאו
  וידאו הוא מדיום אחר, וככזה, משהו אחר צריך לעבוד עליו, טרם פוצח.

 • Hanani כותב :

  רן נהנה מאד לעקוב אחרי האינסטגראמים שלך אוהב את הטכניקה ובעיקר את הנושאים הדמויות האנשים. מה שאומר שעדיין יש בכל זאת וראשית כל תרומה לצלם !
  רציתי לשאול באיזה אפליקציה נוספת אתה משתמש באינסטגראם שלך ?

הגיב/י. זה חוקי !

באפשרותך להגיב או לשלוח טראקבק מאתרך. באפשרותך גם להירשם ולקבל עדכונים באמצעות RSS.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

הבלוג תומך בצלמיות. באפשרותך להירשם באתר Gravatar.