דף הבית » co.il, כללי

'גלובס', בשירות הבוס

[ 31 בינואר 2012 | 6,880 views | 3 comments ]

אני לא יודע אם יצא לך לכם לקרוא את הידיעה העמוקה, האמיצה, התחקירנית לעילא ועילא שפורסמה ביום חמישי באתר (ואני מניח שגם במהדורה הכתובה) של 'גלובס'. אם לא יצא לכם, פספסתם חשיפה נוקבת, יוצאת דופן, שמאירה באור אחר לחלוטין את המחאה החברתית ואת אחת ממנהיגותיה, סתיו שפיר. שני כתבים נדרשו כדי להביא את הסקופ הפרוע הזה, לא פחות. ולהלן עיקריו:

סתיו שפיר, מי שמתיימרת לייצג את המעמד הבינוני ואת קיפוחו, נסעה למסע עינוגים ותמרות עשן בעיר האורות מינכן, כל זאת במסווה מתוחכם של השתתפות בכנס אינטרנט. במהלך הביקור לא השתכנה ספיר באוהל סיירים במרכז העיר, אלא לנה במלון פאר מפואר עד מאוד (חמישה כוכבים שלמים!), ועוד למשך יומיים ארוכים ומלאי הדר. לא להאמין, אה? אבל רגע, זה עוד לא נגמר, הישארו עימנו. לא זו אף זו, שפיר נסעה לשדה התעופה וחזרה – אנא קחו נשימה עמוקה – באאודי יוקרתית ביותר, או כמו שאומרים אצלנו בחבר'ה – במכונית VIP. חברים שלי שביקרו השנה בכנס, והנה סקופ שלא פורסם בתחקיר, סיפרו שבנוסף לכל השפע הבלתי נתפס הזה בחדרים המתינו לנוכחים עשרות תותים טריים ביותר ואף בקבוק שמפניה מבעבע בטירוף!

אז פלא שנסיעתה של שפיר, אליבא דה 'גלובס', "לא עולה בקנה אחד עם קריאותיה נגד העשירים"? פלא שהכותרת מפקפקת במניעיה וחתירתה לצדק חברתי? כי אם לא הבנתם כמה חמורה הצביעות שבנסיעה באאודי מפנקת, הוסיפו תחקירני הענק ועורכם הדגול גם את הפיסקה הבאה כדי לבסס תוקף מוסרי לחשיפה:

"נשאלת השאלה: האם "צדק חברתי" היא סיסמה בלבד שאינה תקפה למובילי המחאה? כך, שפיר זועקת ביום למען מחוסרי הדיור, ובערב מנצלת את השתתפותה בכנס שאינו קשור למאבקה המוצהר, למה שנראה כמו קידום מעמדה הפוליטי"

אתם הבנתם את המסר המרומז מהציטוט למעלה? הצלחתם להבין את הקשר האסוציאטיבי אליו חותרים ב'גלובס'? סתיו שפיר היא מוחה ביום וזונה (פוליטית) בלילה, זה מה שהיא! ובגלל זה גם הצילום הנשי כל כך שנבחר לכתבה ולא צילום מאחת ההפגנות שיזהו את שפיר בקונטקסט הנכון. איזה עיתונות בזויה, בחיי.

ואם כבר שואלים ב'גלובס' בתמימות אין קץ מה הקשר בין הנסיעה של שפיר למאבק, הנה כמה קישורים פשוטים שהצלחתי לעשות מהמחשב בבית, ואני משוכנע שלא חמקו מעיניהם לפני פרסום הידיעה:

1) כנס DLD, כפי שמגדירים אותו יזמיו, הוא "כנס על חדשנות, מדיה דיגיטלית, מדע ותרבות" – ולא רק על אינטרנט כפי שמתואר בכתבה. מארגניו הם חברת המדיה הענקית מגרמניה Burda, ויזם האינטרנט הישראלי, יוסי ורדי, שמשמש גם כיו"ר היוזמה. הכנס הוא אחד הנחשבים ביותר מסוגו באירופה, והוא נערך מדי שנה במינכן ולאחרונה גם בתל אביב. מכיוון שוורדי הוא אחד המארגנים, הכנס משופע בהזמנות לישראלים והחותם שהם משאירים על תכניו מדי שנה הוא משמעותי.

2) בכנס האחרון שנערך בתל אביב החליטו המארגנים להתייחס גם למחאה החברתית ולכלול אותה בתכני הועידה. יפה, לא? צו השעה. הרי גם בוועידת דאבוס שנערכת בימים אלה, המחאה החברתית הגלובאלית היא נושא שאינו יורד מסדר היום (על אף שדאבוס מוגדרת כועידה לעסקים). לצורך כך זימנו אנשי DLD תל אביב פאנל של ארבעה דוברים, שפיר ביניהם, כדי לדון ב"מדריך למהפכה החברתית". את הפאנל, אגב, הנחה גיא רולניק, עורך 'דה מרקר' המתחרה (מה שבטח לא נזקף לטובת מרשתנו). אם אתם רוצים, ניתן למצוא את הדיון כולו כאן.

3) אז ב-DLD העולמית התלהבו מההופעה של שפיר והזמינו אותה לכנס במינכן (אני מניח שעל חשבונם, אם כי לא בטוח). לפי שפיר, הפאנל אמור היה להתרחש גם שם אך לא יצא לפועל. לא שבעיני זה משנה. אם למובילי המחאה הזדמנות להגיע עד גרמניה ולסחוף אליהם מובילי דעת קהל ישראלים ואירופים, זאת חובתם ולא זכותם. לבקש מהם לסוע לשם בטרמפים זה כמו לבקש מפעילה למען מיגור הרעב העולמי לא לסוע לקבל את פרס נובל בשוודיה כי בטקס מגישים אנטריקוט ברוטב פטריות כמהין. קשקוש מוחלט ומקומם! חבל לי רק ששפיר נכנסה למגננה וסיפרה שנסעה חזרה ברכבת במקום לפקפק במנת השכלתם של הכותבים או להאיר בתגובתה את האינטרס המובהק של בעל העיתון בו הם עובדים. מצד שני, קשה לי להאשים אותה. כשהמדיה תוקפת, מתבלבלים…

שלושה ימים לאחר פרסום הידיעה, והיא עדיין בעמוד הפותח של האתר. 400 תגובות כנראה הרוו עד מאוד את נחת מערכת 'גלובס' ואת המו"ל הגאה שלה. לי באופן אישי, הידיעה הזכירה למה עזבתי את העיתונות הישראלית אחרי שלוש וחצי שנים שעבדתי בה, ולא מתוך כוונה לשוב. המניפולציה, חוסר האתיקה, היכולת של כתבלבים להבין את רוח המפקד גם אם לא נאמרה להם במפורש, השטחיות, ההצהבה, הכוחנות, האינטרסנטיות – כל מה שתרצו מזוקק לידיעה אחת על אאודי. פחחחחחחח, זה מה שיש לי להגיד בנידון.

____________________

*** מכיוון שרציתי לקבל את תגובת העיתון, שלחתי מייל אל הכתבים שחתומים על הידיעה (עם כתובת הדואר האלקטרוני שלהם). נתתי את הקונטקסט לפוסט, ציינתי שאני משוכנע שהיה ברור להם שרוח הידיעה שיקרית, וביקשתי תגובה. בנוסף, ביקשתי לדעת האם כתבי 'גלובס' שנשלחו לכנס DLD במינכן (ודיווחו עליו כאילו היה לפחות וועידת קמפ דיוויד) מומנו על ידי העיתון או על ידי מארגני הכנס. עד עכשיו, כמה מפתיע, לא קיבלתי תשובה משניהם על אף אחת מהשאלות. אם תגיע כזאת, מבטיח לפרסם אותה.

*** ועוד דבר אחד קטן לסיום. בזמן ש'גלובס' מייצר רוח מפקד הקשובה היטב לבעלי ההון האוחזים בו (כמו במרבית כלי התקשורת בארץ), ממשיך דה מרקר להתעמק בסיבות למחאה החברתית, והוא כנראה העיתון היחיד בישראל 2012 שאינו מייצג טייקון כזה או אחר. באותו היום בו פורסמה הידיעה על שפיר אצל המתחרים, כמה אירוני, פירסם גיא רולניק כתבה מושקעת ומרתקת על התפתחות המחאה החברתית בניו יורק, על הדמיון בינה לבין המחאה בארץ, ועל העתיד לבוא. מומלץ בחום:

.

Comments

Powered by Facebook Comments

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading ... Loading ...

3 תגובות »

 • אחד כותב :

  >>>"אני לא יודע אם יצא לך לכם לקרוא את הידיעה… שפורסמה ביום חמישי באתר (ואני מניח שגם במהדורה הכתובה) של גלובס".
  בהנחה שהתכוונת להגיד המהדורה המודפסת, ההנחה שלך מוטעית.

 • ran כותב :

  לפחות זה

 • buy csgo כותב :

  I like this site – its so usefull and helpfull

הגיב/י. זה חוקי !

באפשרותך להגיב או לשלוח טראקבק מאתרך. באפשרותך גם להירשם ולקבל עדכונים באמצעות RSS.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

הבלוג תומך בצלמיות. באפשרותך להירשם באתר Gravatar.